środa, 1 września 2010

1 wrzesień to też koniec z 75-kami

Dzisiaj, wchodzi zakaz wprowadzania do obrotu w krajach UE tradycyjnych żarówek 75W. Jeszcze pozostaje nam rok na cieszenie się żarówkami 60W, a już za 2 lata w wrześniu wynalazek Edisona odejdzie do historii. Mamy tutaj specyficzną sytuację, gdzie sprzedaż nie jest dyktowana popytem, a tylko poprzez odgórnie rozporządzenia unijne. Mogło by to prowadzić do szerokiego niezadowolenia w podejmowaniu takich decyzji przez unię. Na szczęście brak silnych i jasnych argumentów przeciwko stosowaniu oświetlenia energooszczędnego, ze wskazaniem na jego szkodliwość dla zdrowia. Pomimo kilku ciągle żyjących mitów na temat energooszczędnych żarówek kompaktowych, ciągle nie wszyscy są przekonani do ich używania. Unia natomiast stawia na ekologie, licząc na (i tak w skali globalnym znikomą) redukcję emisji dwutlenku węgla.

Wydawało by się, że już pozostaje nam kupno tych kompaktów. Szczęśliwie jednak obywatel wspólnoty nadal ma możliwość wyboru. Wśród różnego rodzaju źródeł światła możemy znaleźć: wcześniej wspomnianą świetlówkę, halogen, czy diodę.

Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy dzisiaj technologicznie przygotowani do zastąpienia tradycyjnych żarówek przez energooszczędne źródła światła. Zważywszy, iż nie udało nam się wyrobić w sobie kultury oszczędzania. Wycofywanie żarówek jarzeniowych, dzieli społeczeństwo w podejmowaniu decyzji, ale też i buduję tą świadomość, że zawsze pozostaje nam nowy wybór.


Świetlówka kompaktowa
zalety:
najtańsza z wszystkich energooszczędnych rozwiązań
80% mniejsze zużycie niż tradycyjna żarówka
produkty dobrej jakości 8lat działania
wady:

Halogen
zalety:
teoretycznie 2-5 wyższa żywotność niż żarówki tradycyjne
światło najbardziej zbliżone do światła dziennego
30-50% mniejsze zużycie niż tradycyjna żarówka
wady:
niższa żywotność niż świetlówek
wysoka temperatura bańki (problem z zastąpieniem halogenu w miejsce starej żarówki)
wersje na niskie napięcie wymagają transformatora

LED
zalety:
80% mniejsze zużycie niż tradycyjna żrówka
45 000h świecenia 45razy więcej niż tradycyjna żarówka

wady:
punktowe źródło światła


Pozostaje jeszcze cena, ale i tutaj nie ma co przesadzać. W końcu każdy zamiennik się spłaca przed przewidywanym końcem jego eksploatacji.
Problemem natomiast jeszcze przez długi czas będzie utylizacja i tutaj już tylko od nas zależy czy odnajdziemy się w nowej świetlanej ekologicznie sytuacji.

1 komentarz:

  1. Kiedy będę już sędziwym dziadkiem, wraz z moim wnukiem zasiądziemy wspólnie przed kominkiem. Zacznę mu opowiadać w zimny listopadowy wieczór o zaawansowanych technologiach energetycznych. I wyjaśnię mu dzięki tej stronie czym różniły się od siebie poszczególne żarówki...!
    Pozdrowienia dla autora!

    OdpowiedzUsuń